Puchar Polski Strzelce

SZOSOWY PUCHAR POLSKI W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

W Strzelcach wystartowało 9 kolarzy BASZTY (5 juniorów młodszych i 4 juniorów). Dla juniorów młodszych były to także eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Pierwsze punkty zdobyli Damian Dąbrowski i Dawid Majkowski. Damian zajmując 19 miejsce ze startu wspólnego, był 16 wśród Polaków (startowali także Niemcy z Cottbus i Berlina) zdobył 25 pkt, co już teraz daje mu awans do finału Olimpiady.

Wsobotę 18.04. w jeździe indywidualnej na czas (pod opieką Pana Dariusza Dąbrowskiego, który użyczył własnego samochodu) wystartowało 3 kolarzy. Na 10-kilometrowym płaskim odcinku D. Dąbrowski w gronie 70 rywali był 38 tracąc do zwycięzcy niewiele ponad minutę, a P. Szyca w swoim debiucie w tej wymagającej konkurencji był 61. W kategorii juniorów w czasówce na dystansie15 km pojechał Artur Mański, który jadąc na standardowym rowerze zajął 38 miejsce, lokując się w środku stawki.

W niedzielnym wyścigu ze startu wspólnego w stawce 104 juniorów młodszych było 5 bytowiaków. Przy silnym wietrze mieli do pokonania na 4 rundach dystans 80 km, głównie po terenie płaskim, ale z jednym kilkusetmetrowym podjazdem i dwoma odcinkami po kostce brukowej. Mimo licznych prób rozerwania peletonu, zwłaszcza przy każdorazowym pokonywaniu podjazdu, do mety na głównej ulicy miasta dojechała główna grupa (choć mocno zdziesiątkowana kraksą na kilkaset metrów przed finiszem, ale na szczęście nie brali w niej udziału nasi zawodnicy), w której na 19 miejscu finiszował Damian Dąbrowski, a Dawida Majkowskiego fotokomórka uchwyciła na 42 miejscu (2 pkt do OOM). Damian ze zdobyczą 25 pkt. ma już teraz praktycznie zapewniony start w finale olimpiady, w którym wystartuje 120 zawodników. Tuż za grupą finiszował Pawe Szyca, który najpierw stracił na podjeździe przyblokowany przez kraksę, a na ostatnim okrążeniu zepchnięty na pobocze, a 2 minuty później pechowy Mirosław Płotka (defekt tylnego koła na 3 okrążeniu – doszedł do grupy, ale osłabiony pościgiem nie wytrzymał tempa). Nie ukończył wyścigu debiutujący na szosie Łukasz Jereczek.

Na tej samej trasie, ale o jedno okrążenie więcej, o punkty Pucharu Polski ścigało się 90 juniorów, w tym 4 bytowiaków. Nasi juniorzy aktywnie pilnowali czoła stawki, ale nikt z naszych nie zabrał się do 10-osobowej czołówki, która oderwała się po podjeździe na 2 rundzie. Uciekinierom udało się dojechać do mety, a z prawie z 2-minutową stratą finiszował peleton, w którym byli wszyscy kolarze Baszty, ale na miejscach, które nie dały im punktów do klasyfikacji Pucharu Polski (punktuje 20 zawodników).